„W Polsce wciąż nie ma żadnych limitów w obrocie gotówkowym pomiędzy osobami prywatnymi. Nie ma zatem żadnych przeszkód, by przykładowo przy zawieraniu umowy sprzedaży nieruchomości przekazanie przez kupującego sprzedającemu kwoty pieniężnej za zakup nieruchomości nastąpiło w formie gotówki. U naszych sąsiadów w Niemczech od kwietnia tego roku obowiązuje zakaz płatności gotówką za zakup nieruchomości”, informuje serwis GazetaPrawna.pl.
Polecamy: Sławomir Mentzen: Chcą ludzi traktować jak NIEWOLNIKÓW! Taki los nam szykują!
Niemcy: Decyzje rządu w kwestii ograniczania obrotu gotówkowego!
Decyzja niemieckich władz ograniczania obrotu gotówkowego jest tłumaczona tak jak w innych krajach. Ma chodzić o „walkę z procederem prania brudnych pieniędzy” oraz „zwiększenie transparentności obrotu środkami pieniężnymi”.
Zakaz płatności gotówką rozciąga się również na kryptowaluty oraz złoto, platynę i kamienie szlachetne. Zrobiono to ten sposób, że wpis u notariusza do księgi wieczystej jako właściciela, wymaga przedłożenia dokumentu, że zakup nieruchomości dokonany został bezgotówkowo.
Co się stanie, gdy dojdzie do naruszenia zakazu?
Jeśli dojdzie do naruszenia zakazu albo też obowiązku dostarczenia dowodów zapłaty, wtedy notariusz będzie mógł ten fakt zgłosić do Centralnego Biura Dochodzeń Transakcji Finansowych. Następne nabywcę czeka wszczęcie postępowania przeciwko niemu. GazetaPrawna.pl informuje, iż polski rząd jest pod naciskiem małych oraz mikro przedsiębiorców, a także organizacji konsumenckich i zdecydował się wycofać wprowadzoną w „Polskim Ładzie” regulację w postaci zakazu obrotu gotówkowego między konsumentami na kwoty powyżej 20 tysięcy złotych.
Francja i obrót gotówkowy! Skandaliczne przepisy!
W transakcjach jednak pomiędzy przedsiębiorcami ustalony limit transakcji gotówkowych nadal wynosić będzie 15 tysięcy złotych. Tutaj Niemcy są już pionierem. Musimy także odnotować, że na przykład we Francji jeszcze w roku 2015 zadekretowano ograniczenia płatności gotówkowych do – Uwaga! – 1 tysiąca euro. Uzasadniono to tak zwanym „zwalczaniem finansowania terroryzmu”. Wcześniej Francuzi mogli płacić do 3 tysięcy euro za zakupy gotówkowe.
Polecamy: Paweł Usiądek: Niemcy rezygnują z gotówki, pełna inwigilacja coraz bliżej
Źródło: GazetaPrawna.pl / NCzas