Ukraina właśnie zakomunikowała, że w ciągu kilku dni wprowadzi embargo na polskiej produkty rolne. To niestety staje się prawdą. W tym artykule wyjaśnimy, które z produktów mają zostać objęte zakazem wwozu.
Polecamy: Ukraina pozwała Polskę do WTO za embargo na ukraińskie zboże!
Zakaz importu produktów rolnych na Ukrainę!
To kwestia najbliższych dni. Wtedy Ukraina chce właśnie zakazać importu cebuli, pomidorów, kapusty i jabłek z Polski. Informację podał w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ukraiński wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka. Jest to zamierzona odpowiedź na wprowadzenie przez Polskę zakazu importu zboża z Ukrainy.
Ukraina składa skargę na Polskę
W dniu 18 września Ukraina złożyła skargę do WTO (Światowa Organizacja Handlu – przypomina autor) na Polskę, Słowację oraz Węgry w związku z przedłużeniem na te kraje embarga na produkty rolne z Ukrainy.
– Zasadniczo ważne jest dla nas udowodnienie, że poszczególne państwa członkowskie nie mogą zakazać importu ukraińskich towarów. Dlatego składamy przeciwko nim pozwy w WTO. Jednocześnie mamy nadzieję, że państwa te zniosą swoje ograniczenia i nie będziemy musieli wyjaśniać tej kwestii w sądach – powiedziała ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko.
✅ Zełeński pluje Polakom w twarz, a Duda dalej nawołuje do wspierania Ukrainy! https://t.co/nnCuX5UAso
— WolnośćTV (@WolnoscTV) September 20, 2023
Minister rolnictwa, Robert Telus, o skardze do WTO: będzie wymagała angażowania dużych sił i środków!
Oświadczenie przesłał do PAP minister rolnictwa Robert Telus, który zauważył, że z wielkim rozczarowaniem przyjmuje postanowienie Ukrainy o wystąpieniu drogą rozstrzygania sporów w WTO.
– Wniosek Ukrainy jest obecnie przedmiotem analizy. Pierwszym etapem procesu są konsultacje między stronami. Dalsze działanie Polski będzie zgodne z odpowiednimi procedurami WTO, w ramach których cały proces może potrwać ok. 15 miesięcy i będzie wymagał angażowania dużych sił i środków ze strony wszystkich uczestników sporu – napisał minister Telus w oświadczeniu.
Ile warzyw i owoców eksportujemy na Ukrainę?
W 2022 roku warzywa i ich przetwory wygenerowały największe przychody z eksportu do Ukrainy. W 2022 r. eksport tych produktów do Ukrainy ukształtował się na poziomie 131 mln euro (14 proc. udział w eksporcie).