W obliczu trwającej inwazji rosyjskiej na Ukrainę, Czechy szykują specjalny program dobrowolnego powrotu dla uchodźców ukraińskich. Inicjatywa ta ma na celu ułatwienie repatriacji oraz pomoc w pokryciu części związanych z tym kosztów.
Zgodnie z proponowaną nowelizacją ustawy „lex Ukraina”, regulującej prawa i obowiązki ukraińskich uchodźców w Czechach, program ma udzielić uchodźcom wsparcia oraz częściowego zwrotu kosztów dla tych, którzy zdecydują się na powrót na Ukrainę.
Dodatkowo, ustawa proponuje przedłużenie ochrony czasowej dla tych, którzy zdecydują się pozostać w Czechach do końca marca 2025 r.
Decyzję o uruchomieniu programu powrotu dla uchodźców podejmie rząd w Pradze po ustaleniu szczegółów wsparcia dla Ukraińców. Autorzy nowelizacji uważają, że kluczowe jest wsparcie dla tych uchodźców, którzy mimo obecnej sytuacji na Ukrainie są zainteresowani powrotem do swojego kraju.
Aktualne dane ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wskazują na obecność w sierpniu 2023 roku 360,9 tys. uchodźców z Ukrainy na terenie Czech, wśród których dominują kobiety i dzieci.
Ukraińcy na granicy ubóstwa?
Ostatnie badania przeprowadzone w Czechach ujawniły, że 68 proc. uchodźców z Ukrainy żyje na granicy ubóstwa. Dodatkowo, 45 proc. z nich zużyło swoje oszczędności w ciągu pierwszego miesiąca.
Chociaż 67 proc. aktywnych zawodowo Ukraińców zdobyło pracę w Czechach, większość z nich jest zatrudniona na stanowiskach o niższych kwalifikacjach. Co więcej, ponad 40 proc. podejmuje się pracy znacznie poniżej swoich kwalifikacji.
– Praca niewykwalifikowana wiąże się z wieloma problemami. Dwie trzecie uchodźców zarabia do 150 koron czeskich netto na godzinę (27,5 zł). Jedna czwarta musi pracować więcej, aby się utrzymać – podali do wiadomości autorzy badania.
Jedna trzecia ankietowanych przyznaje, że nie jest objęta ubezpieczeniem społecznym ani medycznym i nie ma praw do dni urlopowych.
Źródło: dorzeczy.pl, UNIAN, Europejska Prawda