Sąd Apelacyjny w Nimes zarządził rozbiórkę siedmiu turbin wiatrowych w departamencie Herault na południu Francji z powodu ich szkodliwego wpływu na środowisko, w tym śmiertelności ptaków spowodowanej przez turbiny.
Energie Renouvelable du Languedoc, spółka zależna Valeco będącej częścią niemieckiej grupy EnBW i operator farmy wiatrowej, zapowiedziała odwołanie się od wyroku do Sądu Kasacyjnego.
Ekologiczne stowarzyszenia, które zwykle promują turbiny wiatrowe jako doskonałe źródło „zielonej energii”, starały się zablokować budowę farmy, jednak bez powodzenia. Pozwolenie na budowę farmy było dwukrotnie unieważniane – w latach 2006 i 2017, ale farma została zbudowana w 2016 roku.
Nicolas Gallon, prawnik reprezentujący stowarzyszenia ekologiczne, został zacytowany przez „La Tribune”: „W 2019 roku znaleziono ponad 1099 martwych ptaków wokół turbin, co czyni to miejsce prawdziwym cmentarzem ptaków.”
Pod turbinami wiatrowymi znaleziono m.in. martwego orła przedniego, gatunek objęty ochroną. Badania wykazały, że orzeł zginął, uderzając w ostrze turbiny.
Jeśli operator farmy wiatrowej nie zastosuje się do nakazu sądu, grozi mu kara w wysokości 3 tys. euro za każdy dzień zwłoki.
Sąd Apelacyjny w Nimes stwierdził, że „pozwolenie na budowę turbiny zostało wydane bez wystarczających informacji, co spowodowało, że działanie turbin odbywało się w ramach, które nie były odpowiednio uregulowane, szczególnie w kontekście ochrony ptaków”.
Decyzja sądu zobowiązuje również operatora do przywrócenia terenu do stanu sprzed instalacji turbin w ciągu 15 miesięcy.