To się już dzieje na naszych oczach. Właśnie Rada Unii Europejskiej do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli ponownie debatowała na temat ograniczania produkcji rolnej i rybołówstwa. Wśród zaproszonych był delegat z Polski minister rolnictwa i rozwoju wsi, pan Robert Telus.
Polecamy: Dariusz Grabowski: Fiasko programu „Pierwsze Mieszkanie 2%”? Ceny mieszkań idą do góry! Czy Ukraina zabija polskie rolnictwo?
Nowy pomysł Unii Europejskiej: Likwidacja 62 tysięcy polskich gospodarstw rolnych!
Otóż chodzi o to, że Unia Europejska chce zlikwidować aż około 62 tysiące gospodarstw rolnych w Polsce. Polski resort rolnictwa informuje, że tematem obrad AGRIFISH były sprawy związane z handlem, dyrektywa o monitorowaniu gleby oraz jej odporności, a także długoterminowa wizja dla wiejskich obszarów w całej Unii Europejskiej.
– Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zwrócił uwagę, że w pracach nad projektem rozporządzenia sprawy rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego nie zawsze są brane pod uwagę, a jako nadrzędny cel stawia się ochronę i odbudowę zasobów przyrodniczych – przekazuje wiadomość ministerstwo rolnictwa.
Reakcja ministra rolnictwa, Roberta Telusa
Robert Telus zaznaczył, iż realizacja celów dotyczących odbudowy ekosystemów rolniczych, m.in. poprzez nawodnienie osuszonych torfowisk czy zwiększenie elementów krajobrazu na gruntach rolnych, przyczyni się do ograniczenia produkcji rolnej.
-W Polsce mogłoby to oznaczać wyłączenie z produkcji rolnej nawet ok. 700 tys. ha, co stanowi ponad 4 proc. gruntów ornych i straty w sektorze rolnym wynoszące prawie 2,4 mld zł. Mogłoby to doprowadzić do likwidacji ok. 62 tys. gospodarstw rolnych – powiedział minister Telus.
Polski szef resortu rolnictwa podkreślił, że nie możemy wprowadzać kolejnych tak restrykcyjnych przepisów dla rolników, tym bardziej, że już obecnie wymogi w ramach nowej warunkowości w Planach Strategicznych oznaczają wyłączenie 4 proc. gruntów ornych z produkcji.
–Przyjęcie projektowanego rozporządzenia razem z wymogami warunkowości doprowadzi do sytuacji, że w Polsce aż 8 proc. gruntów rolnych zostanie wyłączonych z produkcji rolnej – zaznaczył minister Robert Telus.
Minister rolnictwa jest zdania, że cele polityki rolnej mają skupiać się przede wszystkim na ty, aby zachęcać rolników do prowadzenia racjonalnej gospodarki i zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko w całej Unii Europejskiej, ale również na świecie.
-Szef resortu rolnictwa apelował, aby mieć na względzie dbałość o rolnictwo europejskie, szczególnie biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z negatywnymi skutkami wystąpienia naturalnych katastrof w UE, jak również wojną w Ukrainie – podkreśla resort rolnictwa.
Czy to czas, aby wyjść z Unii Europejskiej?
Czy zatem powinniśmy wreszcie powiedzieć głośno i wyraźnie „Nie dla Unii Europejskiej!” i opuścić jej szeregi, zanim dojdzie do zniszczenia polskiego rolnictwa. Do tego dążą zieloni komuniści, którzy są popierany przez oligarchów z Ukrainy. Ci chcą zalać polski rynek swoim tanim i skażonym zbożem.