W obliczu rosnącej roli technologii w naszym codziennym życiu, trudno przecenić wpływ, jaki na ten rozwój wywiera Google. W centrum uwagi publicznej firma ta najczęściej pojawia się jako bezdyskusyjny hegemon w dziedzinie wyszukiwarek internetowych, co samo w sobie jest osiągnięciem wartym uwagi. Jednakże, fascynujące jest, jak Google zdołało rozszerzyć swoje wpływy na inne sektory technologiczne, stając się liderem w wielu z nich.
Google i ich produkty! O co tu chodzi?
Wśród tych obszarów znajdziemy tak różnorodne produkty i usługi jak portal wideo YouTube, system nawigacyjny Google Maps czy system operacyjny Android, który zdominował rynek mobilny. Dzisiejszy wieczór poświęcamy specjalnemu programowi, który zagłębi się w ten fenomen Google, próbując zrozumieć, jak firma ta zmieniła sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i komunikujemy się.
Rozpoczynając od wyszukiwarek internetowych, Google stało się synonimem szybkiego dostępu do informacji. To, co zaczęło się jako projekt naukowy dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda, szybko przekształciło się w podstawowe narzędzie dla miliardów użytkowników na całym świecie. Każdego dnia Google przetwarza ponad 3 miliardy zapytań, oferując wyniki w ponad 130 językach i mając swoje serwery rozmieszczone w 60 krajach. Nazwa firmy, czerpiąca z terminu „googol” (1 z 100 zerami), symbolizuje niemal nieskończony zasób informacji, który Google ma za zadanie uporządkować i uczynić powszechnie dostępnym.
Polecamy: Adam Danisz: Najbogatsi JUŻ TO WIEDZĄ?! Nadchodzi ZUPEŁNIE NOWY ŚWIAT?! A może to tylko utopia…
W co inwestuje Google?
Jednak zakres działalności Google wykracza daleko poza wyszukiwarkę. Zainwestowało ono w szereg innowacyjnych technologii i przedsiębiorstw, takich jak Boston Dynamics, specjalizujące się w robotyce wojskowej, DeepMind, pionier w dziedzinie sztucznej inteligencji, czy Nest Labs, producent inteligentnych termostatów. Inwestycje te świadczą o dążeniu Google do bycia na czele postępu technologicznego, nie ograniczając się przy tym do jednej dziedziny.
System operacyjny Android jest może najbardziej znaczącym przykładem dominacji Google na rynku technologii konsumenckiej. Ten bezpłatny, otwarty system operacyjny nie tylko napędza 80% smartfonów na całym świecie, ale także znajduje zastosowanie w urządzeniach takich jak tablety, samochody, lodówki, inteligentne zegarki i telewizory. Android stał się bramą do świata połączonych urządzeń, otwierając przed Google drzwi do zbierania ogromnych ilości danych osobowych, takich jak lokalizacja, profile ruchu, zachowania, kontakty społeczne, a nawet osobiste preferencje i zainteresowania użytkowników.
Ta wszechstronność i wszechobecność technologii Google niosą ze sobą zarówno obietnice ułatwienia codziennego życia, jak i potencjalne zagrożenia dla prywatności i niezależności. Krytycy, tak jak Jewgienij Morozow, podnoszą kwestie związane z monopolizacją mocy przez technologię i wzywają do krytycznego spojrzenia na działania firm takich jak Google, porównując ich wpływ do wpływu, jaki wywierają na społeczeństwo duże instytucje finansowe.
Współpraca Google z rządami i służbami specjalnymi!
W dalszej części programu przyjrzymy się także aspektom współpracy Google z rządami i służbami specjalnymi, na przykładzie intensywnych relacji firmy z amerykańskimi agencjami bezpieczeństwa. The Guardian ujawnił, jak w 2014 roku Google współpracowało ze służbami specjalnymi, co podkreśla, jak narzędzia technologiczne mogą być wykorzystywane do celów inwigilacji i kontroli.
Ostatecznie, eksplorując różnorodne aspekty działalności Google, od innowacji technologicznych po kwestie prywatności i etyki, nasz program ma na celu rzucenie światła na złożoność wpływu, jaki gigant technologiczny wywiera na współczesne społeczeństwo. Czy możemy uznać Google za „dobrego rolnika”, który troszczy się o dobro swoich „gęsi bożonarodzeniowych”, czy też powinniśmy być bardziej czujni na potencjalne zagrożenia płynące z tej dominacji? Zapraszamy do dalszej części naszego specjalnego programu.
Polecamy: TRAKTAT WHO! Nauczyciele Dla Wolności ALARMUJĄ!
Źródło: kla.tv