Kardynał Gerhard Müller wyraził stanowisko, według którego liderzy Kościoła oraz katolicy są zobowiązani do odrzucenia „błogosławieństw” dla par homoseksualnych, które zostały zaaprobowane przez papieża Franciszka w dokumencie „Fiducia suplicans”. Podkreślił, że takie działania są niezgodne z doktryną katolicką i „prowadzą do herezji”.
– Fiducia supplicans» należy uznać za problematyczną doktrynalnie, gdyż zawiera zaprzeczenie nauki katolickiej – Müller wskazał na „poważne wady” dokumentu zatwierdzonego w grudniu przez papieża Franciszka.
Wprowadzenie „błogosławieństw” dla związków homoseksualnych przez deklarację watykańską, zgodnie z opinią kardynała, stoi w sprzeczności z drugim akapitem Wyznania Wiary, ponieważ udzielanie błogosławieństw parom tej samej płci jest interpretowane jako akceptacja ich relacji, nawet jeżeli nie są one równoznaczne z małżeństwem.
Kardynał podkreśla, że taka inicjatywa jest niezgodna z doktryną Kościoła katolickiego i „logicznie skutkuje herezją”.
Kardynał, będący również renomowanym teologiem, dodatkowo zaznaczył, że katolicy mają prawo publicznie wyrazić sprzeciw wobec „Fiducia supplicans”. Podkreślił, że taka postawa nie świadczy o braku szacunku do papieża Franciszka, a wręcz przeciwnie, może być postrzegana jako działanie na jego korzyść.
– Ta odmowa przyjęcia «Fiducia supplicans», którą można wyrazić publicznie w zakresie, w jakim dotyczy ona wspólnego dobra Kościoła, nie oznacza braku szacunku dla Ojca Świętego, który podpisał tekst deklaracji. Wręcz przeciwnie – powiedział kardynał.
– Służba Ojcu Świętemu należy się bowiem właśnie o tyle, o ile jest on gwarantem ciągłości doktryny katolickiej, a służba ta honorowana jest przede wszystkim poprzez obnażanie poważnych wad «Fiducia Supplicans» – dodał.
Kardynał Müller skrytykował rozróżnienie pomiędzy „błogosławieństwami” dla „związków” homoseksualnych i „par”, ostrzegając, że „błogosławienie” „pary” sodomickiej oznacza „utwierdzenie ich w grzechu i tym samym oddzielenie ich od Boga”.
– Istotnie, jeśli błogosławi się parę jako parę, to znaczy połączoną stosunkiem seksualnym innym niż małżeństwo, wówczas aprobuje się ten związek, ponieważ to związek konstytuuje ich jako taką parę – napisał.
Źródło: First Things, dorzeczy.pl