Czym jest marksizm kulturowy (neomarksizm)? Zacznijmy od bardzo zwięzłego opisu. Marksizm kulturowy to szeroki termin, który odnosi się do popierania i stosowania ‘teorii krytycznej’, a ogólniej od kulturowego, politycznego i akademickiego wpływu pewnych elementów w obrębie współczesnej lewicy. Korzeni marksizmu kulturowego należy szukać w tym, co powszechnie jest znane jako ‘Szkoła Frankfurcka’. Termin ten powstał nieformalnie dla określenia myślicieli związanych lub tylko kojarzonych z ‘Instytutem Badań Społecznych’ na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie w Niemczech w okresie międzywojennym.
UJAWNIAMY! Próbna pandemia w formie symulacji na Światowym Forum Ekonomicznym pod koniec 2018 roku!
Marksizm kulturowy odpowiedzią na kapitalizm oraz socjalizm sowiecki
Krytycznie nastawieni zarówno do kapitalizmu, jak i sowieckiego socjalizmu, starali się oni zaradzić zauważonym niedostatkom klasycznego marksizmu w dążeniu do zmian społecznych. Ich prace zaczęto określać mianem ‘teorii krytycznej’. Zdefiniowanie lub skategoryzowanie teorii krytycznej jest wyjątkowo trudne, ponieważ dotyczy ona szerokiego, niemal rozbieżnego zestawu idei, osób i podejść.
Były prezydent Greenpeace ROZBIJA propagandę Światowego Forum Ekonomicznego i PSEUDOekologii!
Szkoła Frankfurcka i myśl lewicowa
Zasadniczym i stałym aspektem teorii krytycznej, we wspólnym dla wszystkich jej odnóg, jest tworzenie interdyscyplinarnych teorii, które mogłyby służyć jako narzędzia transformacji społecznej. W latach 60-tych teoria krytyczna Szkoły Frankfurckiej zyskała uznanie wśród niektórych segmentów lewicy i myśli lewicowej zarówno w Europie, jak i w Ameryce Południowej. Dziś jej wpływ jest odczuwalny w całym zachodnim środowisku akademickim i dominuje w naukach społecznych i humanistycznych.
Dawka wiedzy na temat marksizmu kulturowego
Marksizm kulturowy nie jest pojęciem, które jest do końca zdefiniowane. Ów marksizm kulturowy powinniśmy postrzegać jako pewną odmianę, nawet modyfikację marksizmu sensu stricte. Chodzi o przełożenie zagadnień ekonomicznych na zagadnienia kulturowe. Początki marksizmu kulturowego sięgają XX wieku, a dokładnie, lat sześćdziesiątych. To właśnie wtedy spora rzesza marksistów oraz socjalistów rozczarowała się efektem oraz skutkiem działań komunizmu w wielu państwach na świecie.
Źródło: HUSSAR-2020 (BitChute.com)