Raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) dotyczy polityki państwa w trakcie pandemii. Prezes NIK, Marian Banaś, poinformował, że zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie specustaw wydanych przez władze Prawa i Sprawiedliwości w okresie Covid-19.
Dokument NIK bazuje na trzech kontrolach: przygotowaniu i reakcji organów państwa na pandemię; procesie tworzenia szpitali tymczasowych oraz wykonywaniu zleceń przez Ministerstwo Zdrowia dotyczących finansowego wsparcia w walce z Covid-19.
Marian Banaś, na konferencji prasowej we wtorek, podkreślił, że analiza NIK wskazuje na potencjalną niezgodność niektórych przepisów z konstytucją. Wyraził głębokie zaniepokojenie w kwestii szpitali tymczasowych, które zdaniem raportu były nieefektywnym wydatkowaniem środków, pozbawionym rzetelnych analiz.
Polecamy: Marian Banaś UJAWNIA: Działania rządu w pandemii były niezgodne z Konstytucją! Szokujące wyniki kontroli NIK!
Banaś zwrócił się do TK z prośbą o sprawdzenie zgodności specustawy covidowej z konstytucją. Wyraził także troskę o przepisy, które pozwoliły organom administracji centralnej wydawać dyrektywy dla samorządów i obywateli.
Piotr Miklis, dyrektor delegatury NIK w Katowicach, krytycznie odniósł się do wydatków związanych z walką z pandemią. Przywołał jako przykład 22 mld zł przeznaczonych na fundusz przeciwdziałania Covid-19 oraz miliony wydane na nieczynne szpitale tymczasowe. Miklis poruszył także temat zakupu respiratorów.
NIK na swojej stronie opublikowała trzy artykuły szczegółowo omawiające te zastrzeżenia. Wśród nich znalazły się informacje o zawiadomieniach do prokuratury w sprawie potencjalnych przestępstw związanych z zakupem respiratorów.
W jednym z artykułów opublikowanych przez NIK, skupiono się na problematyce szpitali tymczasowych. Zwrócono uwagę na fakt, że na szpital tymczasowy w hali Netto Arena w Szczecinie przeznaczono 29 mln zł, mimo że nie przyjął on ani jednego pacjenta. NIK przedstawiła również mapę ukazującą, że w większości krajów europejskich stworzono jedynie niewielką liczbę takich szpitali albo w ogóle się ich nie tworzyło. Tymczasem w Polsce ich liczba wyniosła 33.
W kolejnym artykule NIK skoncentrowała się na kwestii dodatków covidowych. Podkreślono nieprawidłowości takie jak: wypłata dodatków ludziom, którzy nie mieli do nich prawa, czy przyznawanie znacznych sum (do 15 tys. zł) za krótkotrwałe lub jednorazowe świadczenia na rzecz pacjentów podejrzewanych o zakażenie Covid-19.
Minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, krytycznie odniósł się do konferencji NIK, zarzucając jej związki z opozycją. Nie odniósł się bezpośrednio do treści raportów. Jego zdaniem, gdyby rządził Donald Tusk podczas pandemii, efektem była by „spalona ziemia i popiół”.
Źródła: rmf24.pl, nik.gov.pl, pch24.pl