Z argumentami bezpieczeństwa i walki z korupcją, chiński rząd osiągnął pewną akceptację wśród swoich obywateli dla systemu kredytu społecznego. Od kiedy jest on przygotowywany, na czym polega i dokąd prowadzi, dowiecie się w tym programie.
Czym jest system kredytu społecznego?
Od 2014 roku w Chinach trwają przygotowania do wprowadzenia systemu kredytu społecznego, który ma być obowiązkowy dla wszystkich obywateli i firm. System kredytu społecznego to cyfrowy system rejestracji i oceny, który klasyfikuje i ocenia wszystkie osoby i firmy. W tym celu stosuje się system punktowy od 600 do 1300 punktów; każdy obywatel zaczyna od 1000 punktów.
Polecamy: Chiny – ten system władzy zagraża nam wszystkim!
Wzorowi obywatele będą nagradzani, a za złe zachowanie spotka ich kara
W zależności od pozytywnego lub negatywnego zachowania, osobisty wynik wzrasta lub maleje. Wzorowi obywatele są nagradzani, a złe zachowanie jest „karane”. W ten sposób osoby krytyczne wobec systemu mogą zostać odfiltrowane w celu umocnienia władzy Komunistycznej Partii Chin.
Tu nie chodzi o walkę z korupcją i o bezpieczeństwo!
Niski wynik może oznaczać, między innymi, brak pracy w służbie publicznej, trudniejszy dostęp do świadczeń socjalnych lub utrudnienia w podróżowaniu. Chiny twierdzą, że liczą na edukacyjną funkcję systemu kredytów społecznych. Argumenty dotyczące bezpieczeństwa i walki z korupcją rząd uzyskał pewną akceptację wśród obywateli. Istotnym filarem tego rodzaju totalnej inwigilacji jest tak zwany Skynet.
Opiera się on na około 600 milionach kamer z funkcją rozpoznawania twarzy i dokumentuje każde działanie obywateli. System ten nadal działa tylko w miastach testowych, takich jak Pekin, ponieważ nie udało się osiągnąć planowanego ostatecznego wprowadzenia pod koniec 2020 roku. Jednak po jego pomyślnym wdrożeniu Chiny chcą eksportować swoją technologię do innych krajów. Drodzy widzowie, pod jakim pretekstem nasz rząd mógłby wprowadzić taki system w naszym kraju i doprowadzić do jego wdrożenia?
Polecamy: Józef Białek: Świat po pandemii! Jak to wdrożono w Chinach?!
Źródło: kla.tv