Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) w Parlamencie Europejskim zatwierdziła porozumienie w sprawie regulacji o odbudowie zasobów przyrodniczych (NRL). Anna Zalewska (PiS), będąca członkiem ENVI, wielokrotnie wyrażała obawy, że proponowane przepisy stanowią zagrożenie dla rolnictwa w Unii Europejskiej.
Projekt rozporządzenia uzyskał poparcie 53 członków ENVI, 28 było przeciwnych, a 4 wstrzymało się od głosu. Wśród polskich eurodeputowanych w Komisji Środowiska, Joanna Kopcińska i Anna Zalewska z PiS opowiedziały się przeciwko projektowi, natomiast Adam Jarubas i Jarosław Kalinowski z PSL wstrzymali się od głosowania.
Celem proponowanego przez Komisję Europejską rozporządzenia dotyczącego odtworzenia zasobów przyrodniczych jest renowacja siedlisk i gatunków, które uległy degradacji przez działalność człowieka i zmiany klimatyczne.
Rozporządzenie, które ma zostać rozpatrzone na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego oraz przez państwa członkowskie w Radzie UE, zakłada wprowadzenie obowiązku odbudowy co najmniej 20% lądowych i morskich obszarów UE do roku 2030.
Europosłanka PiS, Anna Zalewska, wyraża jednak obawy, że proponowane przez Komisję Europejską rozporządzenie nie przyniesie oczekiwanych efektów w ochronie przyrody. Jej zdaniem, może ono prowadzić do niepokojów społecznych ze względu na niejasne metody realizacji celów ekologicznych, niepewność dotyczącą ochrony własności prywatnej oraz brak klarownych źródeł finansowania.
Zalewska podkreśla, że szczególne zaniepokojenie budzą potencjalne konsekwencje dla sektora rolno-spożywczego. Obawy budzi m.in. wymóg odtworzenia osuszonych torfowisk i możliwość ingerencji państwa w własność prywatną. Zalewska ostrzega, że w Polsce przepisy te mogą doprowadzić do likwidacji lub konieczności zmiany profilu działalności wielu gospodarstw rolnych, co ostatecznie może wpłynąć na utratę źródła utrzymania dla wielu rolników i osłabienie konkurencyjności polskiego rolnictwa. Dodaje, że gospodarstwa rolnicze w całej UE mogą zostać obciążone trudnymi do spełnienia i niedokładnie określonymi obowiązkami w zakresie planowania, zarządzania, monitorowania i raportowania.
Źródło: https://pch24.pl/