– Dzisiaj moim gościem po raz kolejny jest dr Lucyna Kulińska. Witam serdecznie panią doktor. Dzisiejszym tematem będzie edukacja, ponieważ rozpoczął się dopiero co rok szkolny, a niebawem rozpocznie się rok akademicki. Na pewno pani, z uwagi na swoją profesję, będzie miała nam wiele ciekawego do powiedzenia i będzie pani miała wiele uwag, które powinny nam pozwolić dojść do sedna – mówi na wstępie redaktor.
Młodzież w Polsce i Europie wykazuje coraz większą niechęć do nauki
– Mamy z tym ogromny problem. Jeden z największych problemów to jest to, że młodzież zarówno w Polsce, ale i w Europie, co zauważyłam, zaczyna przejawiać coraz większą niechęć do kształcenia – porusza ważny temat dr Lucyna Kulińska.
– Przekonuje się ich, że trzeba zaczynać szybko, ale o tym będziemy mówić. Ten problem dobrego wykształcenia, edukacji, nabierania mądrości, wykorzystania każdej możliwości, żeby dość dobrze rozpoznawać rzeczywistość, żeby w tym swoim życiu i tym wszystkim, co się dzieje dookoła rozpoznać jakiś sens, do tego musimy mieć pewne mechanizmy i pewne przemyślenia – zauważa gość.
Polecamy: Lucyna Kulińska: Sprzedają Polskę na naszych oczach! Czyjego interesu pilnują w Sejmie?
Zły system kształcenia? Dr Lucyna Kulińska wyjaśnia…
– To, co będę teraz mówiła, kieruję zarówno do rodziców, jak i do tych, którzy na pewnym swoim etapie życia trochę błądzą. Wiemy, że sprawa jest bardzo ważna, ponieważ system kształcenia dzisiaj nie robi tego, co powinien. To znaczy wpaja wiedzę, ale równocześnie powinno się uczyć podstaw odpowiedzialności za siebie i innych. Jest to również ważne – zaznacza dr Kulińska.
– Wiemy, że naukowcy zestawili listę siedmiu cech, które dzieci, młodzież powinny mieć, aby dobrze sobie poradzić. Jakie to cechu? Ufność, ciekawość, pilność, panowanie nad sobą, poczucie łączności z innymi, komunikatywność, zdolność do współpracy – wymienia.
Edukacja, IQ i gradyfikacja
– Okazało się, że zdolność do tak zwanej opóźnionej gradyfikacji (jak to się naukowo nazywa – wtrąca autor) jest lepszą definicją, co do sukcesów w życiu jak IQ, które bada się testami stricte matematycznymi – przytacza fakty dr Lucyna Kulińska.
Nie wszyscy wiedzą, czym jest opóźniona gradyfikacja. Otóż na przykładzie pewnego eksperymentu, który był robiony przez naukowców, dzieciom w wieku przedszkolnym dano dwie możliwości. Położono na stoliku czekoladki i powiedziano, że jeżeli chcą, to od razu mogą czekoladkę wziąć i zjeść, ale jeżeli poczekają trochę później, to dostaną dwie lub trzy czekoladki. Okazało się, że te dzieci, które poszły się bawić i potem przyszły po lepszą nagrodę, o wiele lepiej poradziły sobie w życiu.
Polecamy: Lucyna Kulińska: Sekrety wyborów, państwu już dziękujemy, zmiany rozpocznie obalenie wpływów PO-PiS!
Źródło: Siewca Prawdy (Rumble.com)