W wywiadzie dla Radia Kossuth, który odbył się w piątek, węgierski premier Viktor Orban podkreślił, iż dla jego kraju kwestie związane ze sprzeciwem wobec imigracji oraz praw LGBTQ mają wyższe znaczenie niż dostęp do funduszy Unii Europejskiej.
– Nie możemy być szantażowani finansowo w tych kwestiach, ponieważ są one ważniejsze niż pieniądze – powiedział Orban.
Polecamy: Grzegorz Braun w obronie prawdy przed lobby LGBT i fałszywej Kampanii „STOP pedo*ilii”!
Premier Węgier dodał, że te właśnie sprawy – sprzeciw wobec imigracji i kwestie praw LGBTQ – stanowią główny powód dla którego doszło do zamrożenia środków unijnych. Podkreślił przy tym, że węgierski system sądowniczy oraz system zamówień publicznych funkcjonują bez zarzutów.
W wystąpieniu przed Parlamentem Europejskim w środę, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że około 20 miliardów euro funduszy przeznaczonych dla Węgier jest nadal zablokowanych, między innymi z uwagi na zaniepokojenie sytuacją praw LGBTQ, ograniczeniami wolności akademickiej oraz prawem do ubiegania się o azyl w państwie.
Natomiast wcześniej, w grudniu, Komisja Europejska uwolniła dla Węgier środki w wysokości 10,2 miliarda euro z zasobów polityki spójności, uznając, że Budapeszt zrealizował wymogi dotyczące zapewnienia niezależności systemu sądowniczego.
– Nie ma takich pieniędzy, za które Węgry zgodziłyby się wpuścić do kraju migrantów oraz oddać edukację w ręce osób LGBTQ – zapowiedział Viktor Orban.
Orban zaznaczył, że Węgry poradziły sobie z dwoma poważnymi kryzysami gospodarczymi – pandemią Covid-19 oraz rekordową inflacją w Unii Europejskiej – bez wsparcia z Brukseli.
– Naród węgierski udowodnił w 2023 roku, że nasza gospodarka jest odporna na kryzys nawet bez funduszy unijnych i że może przetrwać najtrudniejsze okresy – zauważył szef rządu Węgier.
Polecamy: Karina Bosak i Sośnierz: „Rząd chce NARZUCIĆ SIŁĄ swój sposób myślenia i tłumić krytykę pod pretekstem MOWY NIENAWIŚCI!”
Według danych przedstawionych przez węgierski Główny Urząd Statystyczny, na początku ubiegłego roku inflacja w Węgrzech wzrosła do ponad 25 procent, utrzymując się przez kilka miesięcy na najwyższym poziomie w Unii Europejskiej. Do grudnia wskaźnik ten spadł do 5,5 procent, a średnioroczna inflacja osiągnęła wartość 17,6 procent.
W ramach funduszy spójności przeznaczonych dla Węgier na lata 2021-2027 zarezerwowano kwotę 22 miliardów euro. Dodatkowo, ogólna wartość Krajowego Planu Odbudowy Węgier wynosi 10,4 miliarda euro, z czego 6,5 miliarda euro stanowią dotacje, a 3,9 miliarda euro pożyczki.
Źródło: pap.pl