– Trwają rozmowy, trwa szczyt ONZ. Jak pan patrzy na te zgrzyty na tym szczycie między Polską a Kijowem? – pyta redaktor. – To oczywiście jest coś, co powinno nas mocno niepokoić i że ta postępująca eskalacja słów i już coraz częściej gestów straszenia się nawzajem – odpowiada Tomasz Wróblewski z WEI (Warsaw Enterprise Institute).
Polecamy: Debata Mentzen, Wróblewski, Zaorski: Wschód vs Zachód – Kto wygra?!
Chodzi o rozbicie rosyjskiego imperium?
– Właściwie to jest przeciwko wszystkiemu, co początkowo mówiliśmy, deklarowaliśmy, żeby nie dać się sprowokować Rosji, żeby różnice między nami, zaszłości historyczne czy jakieś wewnętrzne animozje nie pozwoliły przesłonić tego najwyższego głównego celu jakim jest jednak rozbicie rosyjskiego imperium i zatriumfowanie naszych swobód i wolności – komentuje gość.
– Jednak nie udało się. To jest porażka! Nie odnosząc się nawet do meritum tego konfliktu i sporu, to na koniec to, co będziemy pamiętali, to że jednak nie potrafiliśmy jednak stanąć na wysokości zadania i takiej mądrości narodowej, w której nam czegoś zabrakło – dodaje.
Zbliżenie Berlina z Kijowem?! To się już dzieje…
– Nic się jeszcze nie stało. Także myślę, że z tego możemy wybrnąć, ale na razie wygląda na to, że jest ciężko. – A jak pan patrzy na to zbliżenie Berlina z Kijowem? O tym często mówiono, że koniec końców z tego konfliktu to Berlin wyjdzie zwycięsko, że ma takie aktywy nad Dnieprem, że nie da się go stamtąd wypchnąć – porusza kolejny temat redaktor.
Wcześniej była oś Berlin – Moskwa, a teraz…
– Niemcy, próbując się odkryć na nowo po tym rozpadzie jakiegoś paradygmatu międzynarodowego, właściwie dwustuletniego budowania tej osi Berlin – Moskwa, szukają jakiejś nowej osi, która mogłaby to zastąpić. Mam wrażenie, że uznali, że Ukraina to będzie ten pomysł, żeby stworzyć kolejny most, czy współpracę, która pozwoli na stabilizację stosunków w Europie Środkowej – podsumowuje Tomasz Wróblewski.
Niemcy od zawsze mają przekonanie, że to, co dzieje się w Europie Środkowej, te małe państwa z Polską większą, wymagają pewnego zarządzania. Zatem jest tutaj jakieś porozumienie ponad naszymi głowami. Mamy do czynienia z próbą znalezienia jakiegoś rozwiązania, współpracy z Ukrainą.
Polecamy: Tomasz Wróblewski: Polacy nie dadzą się już NABRAĆ NA ROZDAWNICTWO? Trzeba walczyć o WOLNY RYNEK!
Źródło: Radio WNET (Youtube)