Ujawnienie umów pomiędzy rządem Republiki Południowej Afryki a wielkimi koncernami farmaceutycznymi ukazało, że za szczepionki przeciw Covid-19 kraj ten zapłacił więcej niż na przykład kraje europejskie.
Po wniesieniu pozwu przez organizację Health Justice Initiative, sąd zmusił rząd RPA do ujawnienia umów z czterema głównymi dostawcami szczepionek: Johnson & Johnson (J&J), Pfizer, Instytut Serum w Indiach oraz Gavi Vaccine Alliance.
Dokumenty wykazują, że rząd RPA płacił Instytutowi Serum w Indiach, producenci szczepionki Oxford/AstraZeneca, 5,35 USD za dawkę. Tymczasem kraje UE zapłaciły za tę samą szczepionkę, która wywoływała pewne skutki uboczne, jedynie 1,78 EUR (co odpowiada mniej więcej 2,17 USD według kursów z chwili ujawnienia umów). Również za szczepionkę firmy J&J, RPA płaciła wyższą cenę – 10 USD za dawkę, co stanowi o 15% więcej w porównaniu do cen oferowanych dla UE.
Polecamy: Ujawniono szokujące umowy między rządem a producentami szpryc! „Skuteczność szczepionki nie jest znana, mogą wystąpić niekorzystne skutki”
W przypadku szczepionki produkowanej przez BioNTech/Pfizer, kraje europejskie płaciły znacznie więcej w porównaniu z krajami afrykańskimi. Gdy w UE cena za jedną dawkę wynosiła 15,50 EUR, Afrykańczycy płacili 10 USD. Niemniej jednak, rząd Republiki Południowej Afryki (RPA) zobowiązał się do przedpłaty 40 mln USD, z których połowa nie była zwrotna. Dodatkowo cena, jaką zapłaciła RPA, była o 33% wyższa niż cena uzgodniona z Unią Afrykańską.
Według organizacji Health Justice Initiative, rząd RPA zobowiązał się do zapłaty co najmniej 734 mln USD, w tym 95 mln USD jako przedpłata, bez żadnej gwarancji dostawy w określonym terminie. Organizacja podkreśla, jak korporacje farmaceutyczne wykorzystują sytuację na kontynencie afrykańskim.
Umowy pokazują, że firma J&J uniemożliwiła RPA ograniczenie eksportu szczepionek, a kraj nie miał również prawa do przekazywania czy eksportowania niewykorzystanych dawek bez zgody producenta.
W umowie z Gavi, założoną m.in. przez rodzinę Gatesów, nie zawarto konkretnej liczby dawek ani terminu dostawy.
Organizacje takie jak HealthGAP i Global Justice Now wzywają do globalnego ujawnienia wszystkich umów między korporacjami a rządami. W kontekście trwających negocjacji dotyczących globalnego traktatu pandemicznego, domagają się również wprowadzenia mechanizmu, który zapewni uczciwe warunki w przyszłych umowach.
Polecamy: Europejska Inicjatywa Obywatelska EUCI przeciwko dyktaturze WHO!
Rzecznik Departamentu Zdrowia RPA, Foster Mohale, argumentuje, że rząd postąpił tak, jak musiał, skupiając się na ratowaniu życia swoich obywateli, zgodnie z obowiązującym prawem. Jak tłumaczy, głównym priorytetem była ochrona zdrowia i życia mieszkańców kraju.
Te organizacje, które doprowadziły do upublicznienia umów przez rząd RPA, mają nadzieję na podobne działania w innych krajach.
Źródła: politico.com / aljazeera.com / pch24.pl