George Orwell 1984. Winston pomyślał, że w gruncie rzeczy, wolność oznacza prawo do twierdzenia, że dwa i dwa to cztery. Z niego wynika reszta. Winston zdecydował się na napisanie pamiętnika. Oficjalnie nie było to zakazane, ale nie wątpił, że jeśli go nakryją dostanie karę śmierci lub przynajmniej 25 lat ciężkich robót. Włożył do obsadki stalówkę, possał przez chwilę, żeby ją oczyścić. Pióra, archaiczne narzędzia, rzadko używane nawet do składania podpisów, ale zdobył je. Potajemnie z pewnym trudem, gdy z uznał, że piękny kremowy zasługuje na coś lepszego niż drapanie kopiowym ołówkiem.
George Orwell 1984. Książka Orwella w podziemiu
– Książka Orwella była legendą, o której się słyszało dużo wcześniej niż się ją miało okazję dopaść, bo oczywiście istniały wydania tylko podziemne. Dopiero z czasem przychodziła refleksja, że to jest nie tyle relacja o komunizmie sowieckim, co wypreparowanie z niego tego, co jest w nim niestety ponadczasowe – mówi Rafał Ziemkiewicz.
Komunizm na świecie
– Dzisiaj widzimy, te wszystkie mechanizmy, które zaobserwował Orwell w kontakcie z komunistami w Hiszpanii, obserwowanie Związku Sowieckiego, z różnych przyczyn, za sprawą innych mocodawców, ale funkcjonują w świecie współczesnym niestety coraz bardziej – dodaje redaktor Ziemkiewicz.