W ubiegłym tygodniu, 21 lutego 2023 roku, na Podkarpaciu odbyła się pikieta przeciwko zamknięciu browaru Leżajsk. Uczestnikami konferencji byli posłowie Konfederacji – Grzegorz Braun i Robert Winnicki. Politycy wystąpili w obronie przedsiębiorczości, w tym przypadku w postaci zakładu z wielowiekową tradycją warzenia piwa.
„Istniejący od 1978 roku browar w Leżajsku jest spadkobiercą wielowiekowej tradycji warzenia piwa. Już bowiem w 1525 roku, za sprawą królewskiego przywileju nadanego przez samego Zygmunta I Starego, wzniesiono tu pierwszy browar, który mimo licznych wojen i pożarów przetrwał aż do drugiej połowy XIX wieku. Dziś browar, od 2004 roku będący częścią browaru żywieckiego, należy do Grupy Żywiec (koncern Heineken)” – czytamy na stronie internetowej Grupy Żywiec.
7 lutego 2023 roku pojawiła się informacja, że Grupa Żywiec planuje w czerwcu 2023 roku zamknąć browar w Leżajsku, co spowoduje nie tylko upadek tradycji, ale także zwolnienia grupowe i utratę pracy przez lokalną społeczność. Protestują przeciwko temu związki zawodowe, lokalne władze oraz niektórzy politycy. Wszyscy obrońcy twierdzą, że nie ma żadnego racjonalnego powodu do zakończenia działalności piwowarskiej w tym miejscu. Jak podkreślają, browar z ekonomicznego punktu widzenia nie przynosi strat – wręcz przeciwnie.
Głos w mediach społecznościowych zabrał prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki, który przedstawił w punktach kilkanaście aspektów związanych z likwidacją browaru w Leżajsku. Poniżej zamieszczamy całą wypowiedź polityka.
„Widzę dużo niezrozumienia sytuacji w komentarzach dotyczących naszej wtorkowej obrony browaru w Leżajsku. Kilka spraw trzeba wyjaśnić, jest sporo istotnych aspektów, które mało kto dostrzega. Zapraszam na do przeczytania
1. Browar zatrudnia 100 pracowników, a w kooperujących z browarem podmiotach aż 1000 osób.
2. Tradycje browarnicze sięgają tu XVI wieku – król Zygmunt Stary nadał przywilej warzenia piwa w Leżajsku. Browar Leżajsk słynie z wybitnej jakości wody, najlepszej w całej Grupie Żywiec.
3. Browar Leżajsk jest elementem lokalnej tożsamości całego regionu, zapewniającym miejsca pracy dużej grupie osób z różnych sektorów i utrzymanie dla rodzin pracujących w browarze z pokolenia na pokolenie.
4. Sytuacja Browaru w Leżajsku to pokłosie „dzikiej prywatyzacji”, za którą odpowiadają wszystkie rządy po okrągłym stole. Dwa lata po prywatyzacji Browaru Leżajsk NIK przeprowadził kontrolę prywatyzacji zakładu.
5. Wyniki kontroli NIK ukazały liczne nieprawidłowości; browar został sprzedany za 38% wartości księgowej spółce zarejestrowanej miesiąc przed prywatyzacją o niskiej wiarygodności. Minister W. Kaczmarek (SLD) wybrał inwestora, w czasie, gdy ten jeszcze formalnie nie istniał (!)
6. Inwestor nie wywiązał się z umowy ze Skarbem Państwa w zakresie określonych w umowie inwestycji w zakład.
7. Ministerstwo dopuściło wadliwą umową do możliwości szybkiej odsprzedaży zakładu z zyskiem zagranicznej korporacji Heineken.
8. Ze spółki wyprowadzano pieniądze, m. in. w jedną noc wyprowadzono 1 mln dolarów w związku z zawarciem niekorzystnej dla browaru umowy leasingu urządzeń browaru, czy na odprawy dla prezesów co było wbrew umowie prywatyzacyjnej.
9. Przez liczne nieprawidłowości w pracy prokuratury oraz parasol ochronny nad złodziejską prywatyzacją – winni nie ponieśli odpowiedzialności. (PiS budował narracje, że rozliczy złodziejską prywatyzację i wyciągnie konsekwencje-nie zrobił tego, gdy rządził w 2005,a także teraz).
10. Browar Leżajsk jest rentowny i przynosi zyski, a jego likwidacja to efekt wyłącznie wewnętrznych przekształceń zagranicznej korporacji Heineken.
Marka piwa jest ściśle powiązana z lokalną nazwą geograficzną i marką regionalnego wyrobu, właściciel browaru musi to uwzględniać.
11. Wadliwe zarządzanie przekształceniami własnościowymi doprowadza do dramatów w całej Polsce, w dowolnej chwili, zupełnie uznaniowo międzynarodowe korporacje mogą likwidować nie tylko zakłady, ale stojące za nimi tradycje i miejsca pracy.
12. Polityka rządu PiS powodująca ogromny wzrost kosztów prowadzenia działalności przemysłowej powoduje, że wiele firm w obawie przed stratami podejmuje trudne decyzje o likwidacji części zakładów.
13. Niezrozumiałe jest też stanowisko Grupy Żywiec wskazujące, że mogą odsprzedać browar pod warunkiem zakazu dalszej produkcji piwa; w ten sposób zagraniczny zarząd spółki decyzjami z Amsterdamu może przerwać tradycje warzenia piwa rozpoczętą na mocy królewskiego przywileju.
14. Konfederacja zwraca się do rządu o podjęcie się roli mediatora pomiędzy Grupą Żywiec, a Gminą Leżajsk w celu wypracowania rozwiązań pozwalających na wycofanie się z decyzji o likwidacji browaru; posłowie Konfederacji deklarują zaangażowanie w ten proces.”
Źródło: grupazywiec.pl
Szanowni Państwo! Nasza poprzednia strona wolnosc.tv została ZABLOKOWANA przez Google i zostaliśmy zmuszeni do stworzenia nowej pod inną domeną, ale nie poddajemy się i działamy dalej! Jeśli chcecie wspomóc naszą walkę z systemem, prosimy o wsparcie naszej działalności w dowolnej kwocie na poniższe dane:
Numer rachunku bankowego:
35 2490 0005 0000 4600 7727 2518
Nazwa odbiorcy:
Blog Portal Sp. z o.o.
Tytuł przelewu: Darowizna
Wsparcie PayPal:
Możesz również postawić nam wirtualną kawę 😉
