Panele wodorowe to moduły wykorzystujące energię słoneczną do rozszczepiania cząsteczek wody i produkcji wodoru. Oznacza to, że tylko najbardziej suche miejsca na Ziemi są zbyt suche, aby panele wodorowe działały wydajnie. Są one podobne do klasycznych modułów słonecznych, ale zamiast kabla elektrycznego są połączone rurkami gazowymi. Mówiąc dokładniej, energia elektryczna jest wytwarzana przez górną warstwę panelu słonecznego, z systemem rur pod spodem, gdzie wodór jest wytwarzany z cząsteczek wody ekstrahowanych bezpośrednio z powietrza za pomocą membrany.
Czym są panele wodorowe i jak działają?
„Panele wodorowe Solhyd są kompatybilne z większością komercyjnych nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, które są bezpośrednio podłączane do naszego systemu. W ten sposób możemy czerpać korzyści z ciągłego rozwoju i redukcji kosztów w branży fotowoltaicznej” – powiedział magazynowi pv Jan Rongé, badacz z KU Leuven. „Aby jeszcze bardziej wzmocnić tę synergię, panele wodorowe Solhyd są kompatybilne z popularnymi konstrukcjami montażowymi PV”.
Polecamy: Krzysztof Tytko: KTO chce ZABRAĆ BOGACTWA naturalne Polski? WODÓR to przyszłość?
„20 takich paneli mogłoby dostarczać energię elektryczną i ciepło do dobrze izolowanego domu z pompą ciepła przez całą zimę”
Naukowcy opisali panele wodorowe jako małe, modułowe i idealne do zdecentralizowanej produkcji. Oszacowali oni, że 20 takich paneli mogłoby dostarczać energię elektryczną i ciepło do dobrze izolowanego domu z pompą ciepła przez całą zimę. Po zainstalowaniu obok kolektora słonecznego i tradycyjnych paneli słonecznych, panele wodorowe mogłyby pomóc w ogrzewaniu domów i dostarczaniu energii elektrycznej przez cały rok. „Same panele wodorowe nie magazynują wodoru i pracują przy bardzo niskim ciśnieniu. Wiąże się to z wieloma korzyściami w zakresie bezpieczeństwa i kosztów. Wodór jest pobierany centralnie z instalacji paneli wodorowych, a następnie w razie potrzeby sprężany” – powiedział Rongé.
A co z wodorem?
„Wodór może być przechowywany w nieskończoność w postaci sprężonej. Oczywiście niektóre zastosowania nie wymagają sprężania lub wykorzystują inne sposoby przechowywania”. Krótko mówiąc, prawdopodobnie nie ma bardziej przyjaznej dla środowiska elektrowni.
Polecamy: Przełom: Silnik benzynowy 2.0 pokonuje całą konkurencję!
Źródło: BaldTV (Youtube)