Niedawno lider Nowej Nadziei Sławomir Mentzen udzielił wywiadu dla „Dziennika Gazeta Prawna”, w którym wypowiedział się przede wszystkim na temat świadczenia 500 plus oraz sytuacji Ukraińców w Polsce.
Na pytanie dziennikarza o to, czy Ukraińcy powinni przyjeżdżać do Polski i móc tu pracować, Sławomir Mentzen odpowiedział twierdząco, jednak podkreślił, że wówczas powinni sami się utrzymywać, a nie być w żaden sposób faworyzowani, jak to miało miejsce do tej pory.
Ukraińcy powinni sami się utrzymywać, a nie być faworyzowani!
– Tak [powinni przyjeżdżać do Polski i móc tu pracować – przyp. red.] ale chciałbym, by sami się utrzymywali i żeby nie byli faworyzowani – zaznaczył.
Następnie Mentzen został zapytany o to, czy uchodźcy powinni otrzymać świadczenie 500 plus, na co odrzekł:
– Zastanawiam się nad tym: skoro pracują, to płacą tu podatki… Natomiast na pewno nie powinni dostawać 500 plus po powrocie na Ukrainę, a mieliśmy dziesiątki tysięcy takich przypadków.
W nawiązaniu do powyższych słów polityka, prowadzący zwrócił uwagę, że ZUS „ukrócił” już ten proceder.
– Bardzo dobrze. Natomiast nie mam wyrobionego zdania w tej sprawie, bo co do zasady chciałbym, żeby mało kto dostawał to 500 plus. Akurat różnice narodowościowe nie są dla mnie istotne – powiedział prezes Nowej Nadziei.
Ja mam bardziej radykalny pogląd, ja bym zlikwidował 500 plus!
Przy wypowiedzeniu tych słów Mentzen przyznał, że zdaje sobie sprawę, że obecnie wycofanie się ze wspomnianego świadczenia jest niemożliwe „z powodów politycznych”.
– Jedyne, co można realnie zrobić, to przestać waloryzować to świadczenie. Żeby inflacja je zjadła. To zdanie Konfederacji, natomiast ja mam bardziej radykalny pogląd, ja bym zlikwidował 500 plus – dodał.
Dla przypomnienia, rządowy program Rodzina 500 plus został wprowadzony w Polsce w 2016 roku i stał się jednym z flagowych programów polityki socjalnej PiS, który to w dużej mierze – na nasze nieszczęście – przyczynił się do zwycięstwa tej partii. Po jego wcieleniu w życie rodzinom z dziećmi przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, dorzeczy.pl